Polisa OC obowiązkowa dla zarządców nieruchomości
16058
post-template-default,single,single-post,postid-16058,single-format-standard,bridge-core-1.0.5,cookies-not-set,qode-quick-links-2.0,ajax_fade,page_not_loaded,,qode-title-hidden,qode-child-theme-ver-1.0.0,qode-theme-ver-18.1,qode-theme-bridge,disabled_footer_bottom,qode_header_in_grid,wpb-js-composer js-comp-ver-6.0.2,vc_responsive

Polisa OC obowiązkowa dla zarządców nieruchomości

Już wkrótce standard stosowany w K2 Asset Management stanie się obowiązkiem wynikającym z ustawy. Będzie to konsekwencją faktu przyjęcia przez Senat w ubiegłym tygodniu szeregu poprawek do ustawy o gospodarce nieruchomościami.

Wiceminister infrastruktury i budownictwa Kazimierz Smoliński określił, że zmiany w noweli “przede wszystkim dotyczą zdefiniowania działalności zawodowej w zakresie pośrednictwa w obrocie nieruchomościami oraz zarządzania nieruchomościami” Jedna z poprawek zezwala ministrowi ds. budownictwa, planowania i zagospodarowania przestrzennego oraz mieszkalnictwa na to, aby ustalał oraz ogłaszał obowiązujące standardy zawodowe w drodze obwieszczenia.

Co najistotniejsze z puntu widzenia naszej codziennej pracy, nowelizacja ustawy o gospodarce nieruchomościami autorstwa MIB zobowiązuje rzeczoznawcę majątkowego, pośrednika w obrocie nieruchomościami oraz zarządcę nieruchomości do dołączania polisy OC do: operatu szacunkowego, umowy o sporządzenie wyceny nieruchomości, umowy pośrednictwa oraz umowy o zarządzanie nieruchomością.

Nowe regulacje mają zapewnić przejrzystą i stabilną sytuację stronom umów o pośrednictwo w obrocie nieruchomościami i zarządzanie nieruchomościami. Zaproponowano także przywrócenie definicji “pośrednictwa w obrocie nieruchomościami” oraz “zarządzania nieruchomościami”, a także zdefiniowano pojęcia “pośrednik w obrocie nieruchomościami” oraz “zarządca nieruchomości”.

Nowela precyzuje, że pośrednikiem lub zarządcą powinna być osoba, która realizuje czynności zawodowe odpłatnie, w sposób zorganizowany, ciągły i powtarzalny. Dlatego w projekcie przyjęto, że pośrednikiem lub zarządcą nieruchomości będzie mógł być wyłącznie przedsiębiorca. Natomiast faktyczne czynności zawodowe będą mogły być wykonywane przez osoby fizyczne na podstawie umowy łączącej je z przedsiębiorcą. Dzięki temu ograniczone zostanie ryzyko, że pośrednictwem lub zarządzaniem zajmować się będą przypadkowe osoby.

No Comments

Sorry, the comment form is closed at this time.