Jak uchronić się przed kłopotami z najemcami – część II
26
post-template-default,single,single-post,postid-26,single-format-standard,bridge-core-1.0.5,cookies-not-set,qode-quick-links-2.0,ajax_fade,page_not_loaded,,qode-title-hidden,qode-child-theme-ver-1.0.0,qode-theme-ver-18.1,qode-theme-bridge,disabled_footer_bottom,qode_header_in_grid,wpb-js-composer js-comp-ver-6.0.2,vc_responsive

Jak uchronić się przed kłopotami z najemcami – część II

Uprzejmi sąsiedzi

W kwestii pilnowania mieszkania często nieocenioną pomoc gwarantują zaprzyjaźnieni i życzliwi sąsiedzi. Nie tylko poinformują o hałasach często dobiegających z drzwi naprzeciwko, ale również nocnych imprezach. Co ważne nie zapomną o zmianach wprowadzanych przez spółdzielnię czy nowych zasadach regulowania rachunków za wodę (przeważnie najemców nie interesują kwestie administracyjne).

Prawidłowo sformułowana umowa

W sieci znaleźć można tysiące wzorów umów. Wiele z nich nie określa terminu zakończenia wynajmu, co jest dużym błędem (bezterminowe umowy to ogromny problem np. przypadku uruchomienia procedury egzekucyjnej). Dobrym sposobem na zdyscyplinowanie lokatorów są także kary umowne, które realnie wpływają na stan mieszkania (mniej awarii i napraw). Warto podkreślić, że zdecydowana większość umów nie przewiduje podbramkowych sytuacji (np. co w momencie, gdy najemca nagle traci pracę i nie ma środków do życia?). Konieczne jest wzięcie pod uwagę chociaż kilku ewentualności oraz sposobów ich rozwiązania, aby w przyszłości nie martwić o konsekwencje losowych zdarzeń. Oczywiście niektóre kwestie można omawiać na bieżąco i decydować o dalszym postępowaniu.

Inne dokumenty (na wszelki wypadek)

Dla wyjątkowo zapobiegliwych i przewrażliwionych właścicieli, którzy wolą się ubezpieczyć, idealne będą dokumenty dołączane do umowy (i równie ważne jak ona). Wśród nich duże znaczenie ma:

– ankieta osobowa najemcy (oprócz danych osobowych znaleźć można adres i numer telefonu do pracodawcy, kontakt do najbliższej rodziny, informacja o posiadanych zwierzętach),

– protokół zdawczo-odbiorczy (zawiera szczegółową listę sprzętów znajdujących się na wyposażeniu mieszkania, np. sprzęty AGD i RTV, meble, inne wartościowe przedmioty), który ułatwi rozwiązanie umowy najmu i bezkonfliktowe zakończenie relacji,

– umowa najmu okazjonalnego przewiduje zmianę miejsca zamieszkania najemcy na wypadek różnych komplikacji (konieczne jest sporządzenie aktu notarialnego).

Podsumowując, sposobów jak bezpiecznie wynająć mieszkanie jest wiele. Wybór odpowiednich narzędzi należy do właścicieli lub biur nieruchomości, które zajmują się całą procedurą. Im więcej środków ostrożności, tym większa szansa bezproblemowych najemców.

No Comments

Sorry, the comment form is closed at this time.