Podstawowe błędy popełniane przez najemców
16076
post-template-default,single,single-post,postid-16076,single-format-standard,bridge-core-1.0.5,cookies-not-set,qode-quick-links-2.0,ajax_fade,page_not_loaded,,qode-title-hidden,qode-child-theme-ver-1.0.0,qode-theme-ver-18.1,qode-theme-bridge,disabled_footer_bottom,qode_header_in_grid,wpb-js-composer js-comp-ver-6.0.2,vc_responsive

Podstawowe błędy popełniane przez najemców

W dzisiejszych czasach znalezienie mieszkania w dobrej lokalizacji i rozsądnej cenie graniczy z cudem. Często okres poszukiwania jest bardzo długi i wynika z niechęci do podejmowania ryzyka przez najemców. Wolą poczekać na naprawdę wyjątkową ofertę, niż wybrać kiepski lokal dostępny od zaraz. Jak wynająć mieszkanie, aby w przyszłości nie żałować swojej decyzji? O czym należy pamiętać?

Profesjonalne ogłoszenie

Ogłoszenia dotyczące wynajmu mieszkania, które publikowane są na różnych stronach internetowych, zazwyczaj nie zawierają podstawowych informacji. Tylko profesjonalne biura nieruchomości lub rzetelni właściciele zamieszczają obszerny opis dotyczący lokalizacji, najbliższego otoczenia (place zabaw, sklepy, parki, szkoły), odległości od centrum, wyposażenia (umeblowanie, sprzęty AGD i RTV) oraz innych udogodnień (piwnica, parking strzeżony, garaż). Równie ważne są dobrze doświetlone i wyraźne zdjęcia, które w sposób wiarygodny odwzorowują rzeczywistość (obawy powinny wzbudzić nienaturalne kolory, kadrowanie zdjęć lub widoczna ingerencja programów graficznych).

Skrajnie niska cena

Nie jest tajemnicą, że każda osoba poszukująca mieszkania do wynajęcia zwraca uwagę przede wszystkim na cenę. Dla wielu klientów stanowi podstawowe kryterium i niejednokrotnie barierę nie do przeskoczenia. Jeśli cena jest wyjątkowo atrakcyjna, a dodatkowo odbiega od rynkowych standardów, powinna dawać do myślenia. Najczęściej właściciele są świadomi wad i obniżają koszty licząc na większe zainteresowanie. Każdą ofertę należy dogłębnie sprawdzić, aby nie wpaść w poważne tarapaty.

Niestandardowa umowa

Dla właściciela i najemcy zwieńczeniem formalności powinna być umowa najmu, która ustanawia obowiązujące zasady (okres obowiązywania, termin i sposób płatności, sposób kontaktu) oraz chroni obie strony na wypadek nieprzewidzianych sytuacji. Oczywiście wiele dokumentów tego typu zawiera różne zapiski i klauzule, aneksy oraz odwołania do odrębnych regulaminów, które nie zawsze zapewniają bezpieczeństwo. Umowę warto dokładnie przeczytać, poinformować o swoich wątpliwościach właściciela lub dla bezpieczeństwa skonsultować się z prawnikiem.

Bezzwrotna kaucja

Od kilku lat właściciele mieszkań proponują wpłacenie bezzwrotnej kaucji na wypadek wyrządzonych zniszczeń lub kosztów przyszłych remontów (np. odświeżenie koloru ścian). Jest to w pewnym stopniu zabezpieczenie, jednak rekwirowanie całej kwoty (bez możliwości odebrania pieniędzy po wygaśnięciu umowy) jest niesprawiedliwe i dodatkowo obciąża portfel wynajmującego. Sam czynsz powinien pokrywać wszystkie koszty.

A może biuro nieruchomości?

Trudności ze znalezieniem idealnego mieszkania do wynajęcia ma tysiące Polaków. Wielu z nich udaje się do biura nieruchomości, aby skrócić okres poszukiwań. Nie zawsze jednak proponowane oferty są uczciwe. Podstawowym celem jest znalezienie klienta za wszelką cenę i szybkie załatwienie wszystkich formalności. Oczywiście zdarzają się uczciwi i rzetelni pośrednicy, którzy proponują usługi na najwyższym poziomie. Mimo wszystko warto jednak uważać na mieszkania z biur takiego typu.

No Comments

Sorry, the comment form is closed at this time.