Jak uchronić się przed kłopotami z najemcami – część I
16051
post-template-default,single,single-post,postid-16051,single-format-gallery,bridge-core-1.0.5,cookies-not-set,qode-quick-links-2.0,ajax_fade,page_not_loaded,,qode-title-hidden,qode-child-theme-ver-1.0.0,qode-theme-ver-18.1,qode-theme-bridge,disabled_footer_bottom,qode_header_in_grid,wpb-js-composer js-comp-ver-6.0.2,vc_responsive

Jak uchronić się przed kłopotami z najemcami – część I

Każdy właściciel mieszkania do wynajęcia poszukuje uczciwych i rzetelnych najemców. Tylko wówczas będzie miał pewność, że nieruchomość pozostanie bezpieczna, a płatności regulowane w odpowiednim czasie. Oczywiście większość osób zainteresowanych znalezieniem nowego lokum ma dobre intencje (ponad 90% wszystkich poszukujących) i rzeczywiście chce jedynie zmienić miejsce zamieszkania. Zdarzają się jednak przypadki, które są zaprzeczeniem idealnego lokatora (dewastacja sprzętów, poważne remonty, uciążliwe dla sąsiadów hałasy). Jak bezpiecznie wynająć mieszkanie? Czy można sprawdzić, komu powierza się własne mieszkanie?

Rozmowa wstępna

Jeśli osób zainteresowanych wynajmem jest kilka warto przeprowadzić rozmowę z każdą z nich. Wówczas szansa na znalezienie sumiennego najemcy i wykluczenie niepożądanego jest większa. Najlepiej zapytać o powody przeprowadzki oraz spróbować określić aktualną sytuację zawodową kandydata (są to pytania dość osobiste, jednak stabilna praca daje nadzieję na regularne opłacanie czynszu). Z badań wynika, że niemile widziani są studenci pierwszych lat, palacze, młode małżeństwa (istnieje prawdopodobieństwo pojawienia się dziecka) oraz lokatorzy ze zwierzętami (niszczenie sprzętów i wyposażenia). Oczywiście zakres tolerancji jest sprawą indywidualną i zależy od warunków mieszkaniowych czy preferencji określonych przez właściciela.

Weryfikacja najemcy

Oprócz niewinnych pytań dotyczących życia zawodowego warto podjąć dodatkowe kroki. Czasami wystarczy potwierdzić, czy Pan Nowak rzeczywiście jest zatrudniony w firmie, o której wspominał na spotkaniu (jeden telefon pozwoli zweryfikować taką informację). Co ważne, w Polsce istnieją bazy dłużników, które w pewnym sensie potwierdzą wiarygodność lub pogrążą kandydata.

Zwrotna/bezzwrotna kaucja

Kaucja pobierana jest zwykle podczas podpisywania umowy najmu i oddawana w chwili zakończenia zobowiązania. Przeważnie wynosi tyle samo co czynsz i stanowi duży wysiłek finansowy dla najemcy, ponieważ już na początku należy uiścić nadprogramową opłatę. Środki są wpłacane na wypadek pojawienia się ewentualnych roszczeń po rozwiązaniu umowy (stan mieszkania odbiega od tego, jakie było przed podjęciem wynajmu). Kwestia zwrotu kaucji to sprawa dyskusyjna. Bez względu na wszystko jest nadzieją na większą ostrożność i szacunek nowych najemców.

Niezapowiedziane wizyty

Jedynym sposobem na sprawdzenie rzeczywistego stanu mieszkania jest obejrzenie go na żywo. Żadne zapewnienia i zdjęcia wysyłane regularnie nie dadzą pewności, że nieruchomość jest w dobrym stanie. Oczywiście na comiesięczne spotkania można umawiać się przy okazji płacenia czynszu. Na pewno stanowić to będzie dodatkową motywację do zachowania względnego porządku.

No Comments

Sorry, the comment form is closed at this time.